Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 0,5 artışla güne 6.558,00 puandan başladı.

Açılış seansında, Haziran vadeli işlem sözleşmesi bir önceki seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 6.558,00’den işlem gördü.

Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,4 altında 6.525,00 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 6.503 puana geriledi.

Analistler, merkez bankalarının küresel borsalardaki “şahin” politikalarından yakında vazgeçebilecekleri beklentisinin güçlenmesinin risk iştahını desteklediğini söyledi.

ABD’de dün açıklanan bilgilere göre analistler, işgücü piyasasının soğumaya başlamış olabileceği varsayımlarının arttığını ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararları öncesi para piyasalarındaki “şahin” fiyatlamalarının zayıfladığını belirttiler ( Fed) önümüzdeki hafta alınacak.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in 14 Haziran’da 25 baz puan faiz artırımına gideceği öngörüsü yüzde 24’e geriledi.

Hafize Gaye Erkan ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) atanan ilk kadın genel başkan olurken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) Başkanlığına Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. ).

Bugün yerli sanayi üretimi bilgisinin takip edileceğine değinen analistler, teknik açıdan endeks sözleşmesinde 6.600 ve 6.700 seviyelerinin direnç, 6.500 ve 6.400 noktalarının ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

haber-elbistan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu